Ben je met een ETF altijd goedkoper uit dan met een beleggingsfonds en zo ja “Hoe komt dit”?

De meeste beleggers associëren passieve (index) beleggingsfondsen, zoals ETF’s en indexfondsen inderdaad met lage kosten. Dat klopt inderdaad. Als we kijken naar de TER (dat zijn de kosten die een fonds in rekening brengt), dan is de TER van passieve (index) fondsen met gemiddeld 0,58% aanzienlijk lager dan de 1,24% die actief beheerde beleggingsfondsen in rekening brengen.


Onderzoek toont continue aan dat lage kosten enorm belangrijk zijn in een succesvolle beleggingservaring. Er zijn meerdere argumenten waarom een passief (index)fonds goedkoper is.

  • Lagere interne kosten. Een passief (indexfonds) heeft geen analisten in dienst of koopt dure research;
  • Lagere administratieve lasten. Het handelen in ETF's vindt plaats buiten de aanbieder om.